Blog > Komentarze do wpisu
Jednością liczni, rozumni szałem

Na początku powiem, że jestem zadowolony dlatego, że wszystko co sobie zaplanowałem wykonałem dzisiaj. Jest to pozytywny aspekt mojej walki z wielkim lenistwem i małym pokładem energii. Pomęczę się teraz pewnie z książką, rozplanuje nowy projekt i ustalę terminy na aktualne. Gosia za to ambitnie teraz walczy z czymś o czym nie mam pojęcia. :)

Zawsze podziwiałem ludzi, którzy mają dużo energii i chciałbym to wprowadzić (nawet przemocą) w siebie. Mam nadzieję, że mi się uda, gdyż zaczyna się poważne życie, a przecież tak pięknie jest żyć dla kogoś i dla własnej satysfakcji, która przecież też jest ważna.

Słowo-klucz tej notki znajduje się w tytule - "silni". Czemu zaś tego słowa tam nie ma? Otóż jeden wers w "Odzie do młodości" Adama Mickiewicza brzmi: jednością silni, rozumni szałem. Ale według niektórych badaczy (m.in. K. Górski) powinno być jednością liczni, rozumni szałem [podwójny paradoks nie brzmi piękniej?]. Zapewne w wydaniach, które macie na półce jest ta pierwsza lekcja (czyli odczytanie autografu) i tak będzie prawdopodobnie już drukowane do końca świata. Ja jednak uległem czarowi temu drugiemu wariantowi, choć o sile nie zapominam.

PS. Nie wiem jak zrobić, aby nie było literek na końcu. A tylko tyle wiem o edytorstwie. ;)

niedziela, 19 września 2010, mjto

Polecane wpisy